2016. április 8., péntek

Utak a Pilisben és ami alattuk van


Esztergom-Kertváros határában, tőlünk 5-6 kilométerre egyedülállóan szép és nagy kiterjedésű barlang rejlik a mélyben.
A Strázsa-hegy kőhasadékát már a múlt század elejétől ismerték,  kutatták a természetkedvelő kíváncsiak, de igazi feltárását a Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület szakemberei végzik, új és új járatokat, veszélyes szakaszokat tárnak fel nem kevés munkával, anyagi áldozattal.
A hegy hozzánk közel eső részén először  a Sátorkőpusztai barlangot nyitották meg az érdeklődők előtt. Mi korunknál fogva nem látogathatjuk a barlangot, spéci ruhában és felszereléssel fogadják a látogatókat. Talán az első teremig elmehetnénk, de az igazi látnivalók mélyebb kürtőkben és szűk járatokon át érhetőek el.
Ezek a fotók az egyesület honlapjáról valók:

Valamikor nagyon szerettünk hegyi utakon mászkálni, barlangokat felkeresni. A közelben van Kesztölc nevezetes kirándulóhelye: Klastrompuszta, fölötte két barlang, a Leány- és a Legénybarlang. Távolabb, a Csévi-szirtek mögött kőbánya mutatja, milyen jó építőanyag nyerhető a mészkő különböző változataiból.
Ez a szép kalcitkiválás Pilisjászfaluban bukkant föl egy robbantás után. Megnyílt a kőfülke, benne a drágakőként ragyogó kristályokkal:

Ha tovább barangolunk a Pilis útjain Budapest felé, számos más kőbányát és barlangot érinthetünk.
A felszíni formák között kevés szó esik a víznyelőkről. Ördöglyuk vagy zsomboly a népies nevük, nagy esőzésekkor vagy hóolvadáskor innen kapnak utánpótlást a barlangi patakok, vízfolyások, és a hegy mészkő alapanyagából a felszínről leszivárgó víz alakítja ki a cseppkövek bizonyos formáit is. Cseppkőbarlangról  a Pilis-nyeregben és a Pilis-tető közelében hallottam, látni nem láttam, de jó, hogy legalább tudhat róluk a mozgásában nem ennyire gátolt természetjáró.
A házunk fölötti Mókus-hegyen régebben megnéztük a fölhagyott kőbányát. Omladékos, életveszélyes terület, de nagyon érdekes:
Pannika talált egy lerobbantott cseppkövet:
Az elhagyott kőfejtőben még mindig sok csillogó kő van:
A Kevélyek nyergében több napot is eltölthetnénk a környező barlangok, gömbfülkék és vízmosások tanulmányozásával. Jobb, ha szakértő hegymászók ismertetéseire hagyatkozunk. Ilyenkor még sok helyen síkosak a hegyi utak, nagy nehézségek árán lehet megközelíteni egy-egy páratlan szépségű látnivalót, legyen az a hegy belsejében vagy fönn a szirtek tetején. Budapestről mégis elegendő Pilisborosjenőig utazni, hogy feljussunk akár a Kis-, akár a Nagy- Kevélyre.
A gyakran látogatott kirándulóhelyről, Dobogókőről nem írok. Egyrészt mindenki ismeri, másrészt földtörténeti szempontból nem tartozik  a Pilishez. Kövei vulkáni eredetűek a Visegrádi-hegység számos turisztikai célpontjával együtt. A Pilis szelíd mészkövei és a kemény andezit a Dera-patak szurdokában találkoznak.
Ilyen a Dera-patak medre csapadékban nem túl gazdag időben:


6 megjegyzés:

  1. Hogy milyen szép helyen laktok, Klári!
    Világéletemben hegyek után vágyódtam, talán anya adta át nekem az alföldi laposról a dunántúli dombok közé húzó honvágyát...

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Rózsa, mi is hegyek közé vágyódtunk, minden nyáron a Börzsönyt, Pilist, Mátrát, Dunakanyart jártuk. Most meg itt vagyunk. De azért hiányoznak a szikes rétek meg a bokortanyák is!

      Törlés
  2. Útnak indító a leírásod, Klári!
    Szentendrei gimnazista koromban sokat jártunk a Pilisben, szeretem a hegyeit.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kriszta, javaslom a barlangokat is. Pl. Budán a Pálvölgyi cseppkőbarlang vagy a Pusztaszeri útról nyíló Szemlőhegyi barlang az ő borsóköveivel csodás! Nem drága a belépő, és biztonságos járataik vannak.

      Törlés
  3. Jó idelátogatni hozzád! Mindig van itt valami érdekesség, szépség

    VálaszTörlés
  4. Andrea, csak nosztalgiázom. :))

    VálaszTörlés